Jak správně vybrat dětskou panenku
Panenka je stále jednou z nejoblíbenějších hraček pro holčičky, a dokonce si s ní často vyhrají také malí kluci. Podle psychologů má tato běžná hračka i mnohem hlubší význam. Podněcuje schopnost učit se nápodobou, prohlubuje emoční a sociální dovednosti a často je rovněž právě tou „kamarádkou“, které děti svěřují svá první tajemství.
Vybrat tu správnou panenku je ale mnohdy pořádným oříškem. Pokud tápete, jak se v záplavě panenek na trhu vyznat, je vhodné volit konkrétní hračku především podle věku dítěte.
Panenky pro nejmenší děti (od narození do 3 let)
Panenky, které jsou určeny pro nejmenší děti, by měly být vyrobeny z příjemného a měkkého materiálu. Dostatečně měkké by přitom mělo být nejenom tělíčko, ale také hlavička hračky. K dalším důležitým požadavkům patří nízká hmotnost a jednoduchá údržba.
Nejoblíbenější jsou proto v této kategorii textilní panenky. Ty jsou totiž měkoučké a lehoučké, mnohé z nich lze navíc v případě potřeby opakovaně prát v pračce.
U panenek pro kojence a batolata je kladen velký důraz také na zdravotní nezávadnost a bezpečnost (mimo jiné nesmí pouštět barvu nebo obsahovat malé oddělitelné části, které by mohlo dítě spolknout či vdechnout).
Textilní panenky často nahrazují funkci různých usínáčků a muchláčků. Pro mnohé děti je proto přítomnost oblíbené panenky v postýlce či kočárku důležitou součástí uspávacího rituálu.
Některé z těchto hraček jsou rovněž interaktivní, panenka tak může třeba zpívat ukolébavky nebo povídat české říkanky.
Panenky pro děti předškolního věku (od 3 do 6 let)
Děti předškolního věku si již dokážou s panenkou vědomě hrát. S oblibou ji krmí, češou vlásky, chovají a uspávají, vozí v kočárku nebo převlékají.
Nároky, které jsou kladeny na panenku, se s rostoucím věkem zvyšují. Je proto vhodné vybrat panenku z odolnějšího materiálu. Častým přáním je i realističtější podoba hračky, která je mnohdy takřka k nerozeznání od živého miminka či malé holčičky (anebo chlapečka).
Pro děti ve věku okolo 3 až 4 let je ideální panenka s tvrdou hlavičkou a měkkým tělem, která je lehká, dobře se s ní manipuluje, přesto ledacos vydrží.
Poté lze postupně přecházet k celoplastovým panenkám. Ty jsou velice odolné, a proto je lze většinou bez obav i koupat ve vodě. Některé dokážou stabilně stát, případně umí dokonce chodit za ruku, takže skýtají nové možnosti zábavy a zároveň nenásilnou formou podporují rozvoj jemné motoriky.
Děti v tomto věku inklinují především k interaktivním panenkám. Mnohé z nich mrkají, zpívají, mluví a dokážou se smát. Některé také napodobují chování miminka, kdy umí například cumlat dudlík, zívají, pijí z lahvičky, čůrají apod.
Panenky pro starší děti (cca od 6 let)
Zatímco mladší děti dávají přednost pestrobarevným panenkám s roztomilým vzhledem, u dětí školního věku se obvykle priority posouvají a tíhnou spíše k velmi realistickým panenkám se speciálními dovednosti.
Do této kategorie patří například panenky typu Barbie. Mnohdy už nevypadají pouze jako modelky, ale nezřídka zastupují i různé módní styly, povolání a zájmy.
Oblíbené jsou také panenky, které představují postavy z populárních pohádek, filmů a seriálů (např. Harry Potter, Ledové království apod.), stejně jako okřídlené něžné víly či naopak drsné rockerky a sportovkyně.
A velkým hitem jsou bezesporu i tzv. fashion panenky, kterým lze vytvářet rozličné účesy, měnit barvu jejich vlasů, opakovaně je líčit, zdobit šperky a převlékat do různých módních kousků. Součástí hračky bývá bohaté příslušenství. Někdy se nejedná o celou panenku, ale tzv. česací hlavu, na které si slečny trénují make-up a úpravu vlasů.